Artykuły

Z wizytą na Uniwersytecie Gdańskim

W sobotni, słoneczny poranek, dnia 2 kwietnia 2016r, grupa sympatyków i znawców zawiłej problematyki Pomorza w składzie: Natalia Pluto Prądzinska z I AS, Patrycja Głodowska z I LO, Paulina Kapeluch z I LO, Sylwia Różek z II AW, Daria Popowicz II BW, wraz z opiekunami Katarzyną Stoltmann i Łukaszem Kowalskim, wybrali się do Gdańska na finał XXVIII edycji

konkursu ,,Wiedzy o Pomorzu”, organizowanej przez Klub Studencki Pomorania, przy Uniwersytecie Gdańskim. Obszar wiedzy wyznaczony poprzez przykładowe pytania nadesłane do szkoły, był niezwykle wszechstronny i wnikliwy. Obejmował wiedzę z historii, geografii oraz literatury Pomorza, ze szczególnym uwzględnieniem Kaszub i Kociewia. Poziom konkursu z roku na rok w opinii uczestników wydaje się być coraz bardziej ,,wyśrubowany”. Wiedza, jaką muszą ,,posiąść” osoby wstępujące w konkursowe szranki, przyprawia o ,,zawrót głowy”. Każdy młody człowiek biorący udział w tym przedsięwzięciu, staje się prawie automatycznie ,,znawcą i autorytetem” poruszanej problematyki Pomorza. Tym większe słowa uznania i podziękowania należą się naszej ,,wspaniałej piątce nieustraszonych”, które pomimo własnych licznych obowiązków zechciały i podjęły trud przygotowania się do tego konkursu. Organizacja całego konkursu przebiegała dwuetapowo. Eliminacje i wyłonienie piątki finalistów do dalszych zmagań, odbyło się w ,,macierzystej szkole” – ZSP. Kolejny etap – Gdańsk. Na tak zwanym ,,wejściu”, wszyscy uczestnicy musieli wypełnić test składający się z 60 pytań, który sądząc po komentarzach i minach piszących nie należał do kategorii - ,,prostych, łatwych i przyjemnych”. Do ostatniego etapu – 7 najlepszych w województwie, zakwalifikowała się Sylwia Różek, ostatecznie kończąc zaciętą rywalizację w ,,pięknym stylu” na 6 pozycji. Ostatni etap – najtrudniejszy, polegał na udzielaniu odpowiedzi na zadawane pytania przez szacowną komisję, w której skład weszły ,,autorytety naukowe”, poszczególnych dziedzin. Słuchając udzielanych odpowiedzi przez ,,młodych entuzjastów Pomorza” miało się wrażenia że ,,uczeń przerósł mistrza”, gdyż stopień wiedzy i wnikliwość omawianych kwestii ,,porażał i zadziwiał”. Tym większe słowa uznania i podziękowania za udział w konkursie, należą się naszej ,,wspaniałej piątce”. Dziękujemy i gratulujemy!!!

Saturday the 21st. Copyright © 2011-2017 ZSP Bytów